Obyvatelé rakouského Innsbrucku, kteří nemají v oblibě novoroční oslavy za doprovodu zábavné pyrotechniky, se letos mohou těšit na klidného silvestra. Město totiž v úterý zakázalo neohlášeně odpalovat všechny petardy a rachejtle, které spadají do kategorie F2 a vyšší, uvedla agentura APA. Povoleny jsou jen produkty kategorie F1, jako například prskavky, u nichž je míra hluku zanedbatelná a které patří mezi nejbezpečnější zábavnou pyrotechniku.

„Sledujeme tím všeobecnou bezpečnost,“ prohlásila o zákazu starostka Christine Oppitzová-Plörerová. Oficiálním zdůvodněním je nebezpečí požáru, které je po období sucha a bez sněhu zvýšené. „Jedna neuváženě odpálená raketa může za nynějších podmínek způsobit rozsáhlé škody,“ dodala.

Výjimku budou mít jen ohňostroje předem ohlášené na úřadech. Organizátoři takových představení ale musí splnit přísné bezpečnostní požadavky.

Zábavní pyrotechnika je v Evropské unii rozdělena do kategorií F1 až F4. V případě České republiky se mohou legálně k nejnižší kategorii dostat jen osoby starší 15 let, v případě F4 pouze lidé se zvláštní odbornou způsobilostí. Do první kategorie se řadí například prskavky, práskací kuličky či petardy vystřelující konfety.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner