Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz vítá zřejmý souhlas Moskvy a Kyjeva s posílením pozorovatelské mise OBSE na východě Ukrajiny, sužované ozbrojeným konfliktem. Kurz obě metropole od pondělí navštívil jako představitel země, která nyní předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

„Obě strany prokázaly připravenost souhlasit s posílením mise a s umožněním lepšího přístupu pozorovatelům,“ řekl podle agentury APA šéf rakouské diplomacie před odletem z Moskvy. Tam se dnes setkal s resortním kolegou Sergejem Lavrovem.

Ruský ministr podle agentury TASS Kurzovi mimo jiné řekl, že Rusko není proti zvýšení počtu pozorovatelů působících v oblasti Donbasu. Souhlasí i s možností, aby pozorovatelé nosili zbraně ke své obraně.

„Je nezbytné zintenzivnit a učinit nepřetržitou kontrolu na dělící linii a v místech skladování těžkých zbraní, které by tam v souladu s minskými dohodami měly být staženy,“ řekl Lavrov. To by mohlo přispět k uklidnění situace a zabránit podle něj „pravidelnému vyvážení těžkých zbraní ze skladů v rozporu s minskými dohodami“.

Na druhé straně ale Moskva zásadně nesouhlasí s myšlenkou, kterou podle ní aktivně prosazuje Kyjev a podle které by měla být na Donbas vyslána samostatná ozbrojená policejní mise, která by zajišťovala dodržování práva a pořádku. To „naprosto odporuje minským dohodám“, zdůraznil Lavrov.

Jeho rakouský protějšek mimo jiné řekl, že Rakousko bude za svého předsednictví OBSE usilovat o rozšíření a zkvalitnění mise na východě Ukrajiny.

„Vážným bodem bude zlepšit kádrové a technické zajištění mise, aby kontrolu a monitoring bylo možné provádět nepřetržitě,“ řekl a dodal, že teď „přestřelky a střety propukají ve chvíli, kdy skupina pozorovatelů opouští oblast, anebo k nim dochází během noci“. „Čím trvalejší bude monitoring, tím bezpečnější bude situace na východě Ukrajiny. Z toho budou mít přímý prospěch obyvatelé tohoto regionu,“ uvedl Kurz.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner