Rakouský prezident Heinz Fischer přijel dnes na dvoudenní návštěvu České republiky. Do Prahy přicestoval se svou ženou Margit hodinu před polednem netradičně vlakem. Z hlavního nádraží ho čeká cesta do Stochova poblíž prezidentského sídla v Lánech. Tam pojede zvláštním vlakem, do kterého jsou zapojeny historické vozy, které používali českoslovenští prezidenti za první republiky.

Fischer chce s prezidentem Milošem Zemanem hovořit mimo jiné o „velmi rozdílné situaci a zájmech ve vztahu k uprchlíkům“. Podle agentury APA to řekl rakouským novinářům ve vlaku na cestě do Prahy. Rakousko mělo podle něj vždy vysoce rozvinutou praxi v oblasti práce s běženci. Česko má ale vzhledem ke své geografické poloze jinou výchozí pozici, řekl Fischer. „Z toho vyplývají také rozdílné zájmy,“ dodal rakouský prezident. Vztahy Rakouska a Česka se podle Fischera rozvíjejí velmi pozitivně. Situace se zklidnila i ve sporných otázkách, jako je jaderná energetika nebo vyhnání a odsud sudetských Němců z Československa po druhé světové válce, uvedl podle agentury APA.

Pro Fischera je cesta do Česka poslední státní návštěvou v úřadu rakouského prezidenta. Už na konci dubna se koná první kolo prezidentských voleb, v nichž Rakušané vyberou jeho nástupce.

Vlak s rakouským prezidentem zastavil u prvního nástupiště hlavního nádraží v Praze v 11:07. Na Fischera zde u sochy Nicholase Wintona čekala nastoupená jednotka Hradní stáže s prapory, uvítal ho šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Dobře naladěný rakouský prezident pak zamával novinářům a přešel po červeném koberci do Vládního salonku. Zde strávil přibližně půl hodiny, než byl přistaven vlak s historickými vozy.

Fischera a jeho choť Margit ve Stochově přivítá český prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou a čestná jednotka oblečená do legionářských uniforem. Prezidenti, které pojí dlouholeté přátelství, odhalí na nádraží pamětní desku připomínající první setkání československého a rakouského prezidenta z roku 1921. Poté položí věnec na Masarykův hrob a odjedou do lánského zámku, kde bude Fischer uvítán s vojenskými poctami. Prezidentské páry pak v Lánech soukromě poobědvají.

V Česku Fischer zůstane do úterý, kdy se setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou a navštíví česko-rakouský podnikatelský seminář. Z Prahy odjede opět vlakem v úterý odpoledne.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner