Vídeň 15. října (zvláštní zpravodaj ČTK) – Rakouský prezident Alexander Van der Bellen oznámil, že pokud se potvrdí odhady výsledků dnešních parlamentních voleb, pověří šéfa lidové strany (ÖVP) Sebastiana Kurze sestavením příští vlády. Kurz se mezitím v debatě televize ORF označil za vítěze voleb, když jeho strana patrně získala přes 31 procent hlasů. Kurz také řekl, že chce vytvořit stabilní vládu, ale že možností k vytvoření koalice je víc.

Kurz má nakročeno do kancléřského křesla. Ve svých 31 letech by se tak stal nejmladším šéfem vlády v Evropě. Prezident řekl, že pokud se odhady potvrdí, bude Kurz „jednoznačným vítězem“. Oficiální konečný výsledek voleb má být oznámen ve čtvrtek, ale už dnes by mohl být znám výsledek předběžný.

Volební výsledek je podle prezidenta částečně překvapivý. K výsledku své bývalé strany, Zelených, poznamenal, že je to bolestivé. Odhady naznačují, že poslanci Zelených v parlamentu po volbách neusednou.

Ve volbách do rakouské Národní rady zvítězili lidovci patrně před sociálními demokraty (SPÖ) kancléře Christiana Kerna. Těsně za nimi se podle předběžných propočtů umístila pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Do Národní rady přes čtyřprocentní práh pronikli ještě liberálové (NEOS) a Listina Petera Pilze, se kterou šel do voleb odpadlík od Zelených Peter Pilz. Samotní Zelení se podle aktuálních odhadů do parlamentu těsně nedostali, ale zatím to stále není jisté.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner