Rakouský ústavní soud dnes začne projednávat stížnost Svobodné strany Rakouska (FPÖ) na nedávné prezidentské volby. Kandidát pravicově populistické strany Norbert Hofer v hlasování o 30.863 hlasů podlehl nezávislému kandidátovi s podporou Zelených Alexanderovi van der Bellenovi. Soud by mohl v případě oprávněnosti stížnosti nařídit opakování voleb.

FPÖ podala k soudu stížnost kvůli nesrovnalostem při korespondenčním hlasování, jehož využilo zhruba 570.000 lidí a které nakonec rozhodlo o vítězství van der Bellena.

Podle FPÖ byly některé hlasy sečteny ještě před stanovenou hodinou pro otevření obálek a ty navíc zřejmě v některých případech otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Soud si na veřejné líčení, které by mělo trvat do čtvrtka, pozval asi 90 svědků. Rozhodnutí by mělo padnout nejpozději 6. července. Na 8. července je totiž naplánováno uvedení van der Bellena do úřadu prezidenta. Pokud soud uzná oprávněnost stížnosti FPÖ, budou se volby muset opakovat přinejmenším v některých volebních okrscích.

Pokud by se tak stalo, převzalo by funkce hlavy státu po odcházejícím prezidentovi Heinzi Fischerovi dočasně předsednictvo rakouského parlamentu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner