Evropská unie by se měla vyvarovat kroků směřujících k politické centralizaci, jinak hrozí, že Rakousko uspořádá do roka referendum o členství v EU stejně jako Britové, kteří ve čtvrtek rozhodli o odchodu z evropského svazku.

Řekl to v tisku člen krajně pravicové Svobodné strany Rakouska a neúspěšný prezidentský kandidát Norbert Hofer, který se ve své zemi těší značné popularitě.

Unie by podle něj měla dál fungovat spíše na ekonomické než politické bázi. „Otcové zakladatelé (EU) chtěli zajistit užší hospodářskou spolupráci, neboť státy, které takto spolupracují, spolu neválčí. To fungovalo až do doby, než byla založena politická unie,“ uvedl Hofer v rozhovoru pro rakouský bulvární list Österreich.

Britského rozhodnutí o brexitu využily populistické a antievropské strany po celém kontinentu, například francouzská Národní fronta už v pátek požadovala referendum o „frexitu“.

Předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache byl ale ve svých výrocích o něco opatrnější. Řekl, že referendum o členství Rakouska v EU by se mohlo stát cílem strany v budoucnu. Sociálnědemokratický kancléř Christian Kern uvedl, že v Rakousku se nyní referendum konat nebude.

Svobodná strana Rakouska nedávno oznámila, že podala k ústavnímu soudu protest proti výsledkům květnových prezidentských voleb, ve kterých Hofer těsně neuspěl. I kdyby se volby opakovaly, což je podle agentury Reuters jedna z možností, Hofer by jako případný prezident neměl pravomoc referendum sám vypsat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner