Pozdvižení vyvolalo na rakouské politické scéně plánované pondělní setkání prezidentského kandidáta Norberta Hofera s českým prezidentem Milošem Zemanem. Není totiž jasné, v jaké funkci Hofer do Prahy přijede. V současnosti je jako jeden z místopředsedů rakouského parlamentu zároveň i členem prozatímní kolektivní hlavy státu. Hoferův mluvčí uvedl, že člen Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Hofer do Česka pojede „jako rakouský politik“.

Zmatek vyvolalo vyjádření FPÖ, podle kterého Hofer na setkání se Zemanem dorazí jako místopředseda rakouského parlamentu. Z této funkce přitom Hofer v současnosti spolu s předsedkyní parlamentu Doris Buresovou a dalším místopředsedou Karlheinzem Kopfem zastává i funkci prozatímní hlavy státu. Post rakouského prezidenta se uvolnil poté, co v červenci skončil mandát Heinze Fischera a kvůli zrušenému druhému kolu prezidentských voleb není zatím znám jeho nástupce.

Hofer přitom několikrát přislíbil, že nově nabytých pravomocí coby jeden ze členů kolektivní hlavy státu nebude zneužívat v předvolební kampani a výkon funkce člena prozatímní hlavy státu od ní striktně oddělí.

Podle agentury APA ale Hofer požádal o spolupráci při přípravě návštěvy rakouské velvyslanectví v Praze. Učinil tak jako místopředseda parlamentu, uvedl mluvčí rakouského ministerstva vnitra.

V rakouském parlamentu ale podle agentury APA oficiálně o Hoferově pražské cestě nic nevědí. „Cesta není s parlamentem domluvená a parlament ji ani neplatí,“ uvedlo vedení zákonodárného sboru. Podle vyjádření parlamentu tak může Hofer vyrazit do Prahy nanejvýš jako politik FPÖ nebo jako soukromá osoba.

Hoferův mluvčí Martin Glier dnes prohlásil, že Hofer do Prahy dorazí jako „rakouský politik“. S českou hlavou státu se Hofer podle Gliera během „přátelské návštěvy“ chystá hovořit „o všem možném“. Že se diskuze stočí také k tématům, jako je migrační krize či nadcházející prezidentská volba v Rakousku, je podle mluvčího „nasnadě“.

V dnešním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál Hofer uvedl, že se Zemanem ho spojují pochybnosti ve věci migrace.

Druhé kolo rakouských prezidentských voleb z 22. května, v němž o 30.863 hlasů vyhrál nad Hoferem nezávislý kandidát s podporou Zelených Alexander Van der Bellen, zrušil rakouský ústavní soud kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Kolem 6,4 milionu oprávněných voličů tak bude o nové hlavě státu rozhodovat znovu 2. října.

Poslední průzkumy veřejného mínění naznačují, že říjnové hlasování bude opět velmi těsné, voliči by se ale tentokrát mohli podle anket přiklonit spíše k Hoferovi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner