Vídeň 15. října (zvláštní zpravodaj ČTK) – Zhruba rok před řádným termínem se dnes Rakušané vydají k volebním urnám, aby na příštích pět let určili složení parlamentu. Očekává se, že ve volbách zvítězí Rakouská lidová strana (ÖVP) dosavadního ministra zahraničí, teprve jednatřicetiletého Sebastiana Kurze. Ten by se mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě.

V různých rakouských obcích se volí v různou dobu, první volební místnosti se ale otvírají už v 06:00 SELČ a nejpozději v 17:00 SELČ musejí zavřít ty poslední.

Volby se konají zhruba pět měsíců poté, co Kurz jako nový šéf lidovců ohlásil rozpad velké koalice, v níž byla ÖVP menším partnerem Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) Christiana Kerna.

Pro skandály zmítané sociální demokraty se volební preference v posledních týdnech nevyvíjely nejlépe. Hrozí jim propad až na třetí místo a druhou nejsilnější parlamentní stranou se může stát protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Mnozí pozorovatelé očekávají, že Kurzovi lidovci ji v případě svého vítězství přizvou k vládní spolupráci.

Zhruba 6,4 milionu oprávněných voličů si letos bude vybírat z rekordních 16 politických stran a hnutí, z nichž jen šest má reálnou šanci překonat čtyřprocentní hranici pro vstup do Národní rady: Kromě trojice velkých stran jsou to ještě Zelení – Zelená alternativa, liberální Nové Rakousko a Liberální fórum (NEOS) a Kandidátka Pilz odštěpence od Zelených Petera Pilze.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner