V Rakousku začalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Voliči si vybírají mezi nezávislým kandidátem podporovaným stranou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Květnové hlasování, v němž velmi těsně zvítězil Van der Bellen, zrušil kvůli formálním chybám při sčítání hlasů ústavní soud.

Celkem mohou Rakušané vhodit dnes svůj hlas do urny ve více než 10.000 volebních místnostech. První z nich se otevřely už v 6:00, většina komisí ale voliče k urnám pustí až mezi 7:00 a 8:00. Hlasovat bude možné nejpozději do 17:00.

Jak hlasovali lidé, kteří přišli vhodit lístek do urny osobně, by mělo být jasné dnes kolem 19:30. Hlasy odevzdané korespondenčně se ale začnou sčítat až v pondělí, kdy by mohlo být také jasné, kdo usedne v kanceláři ve vídeňském Hofburgu. Ministerstvo vnitra ale minulý týden upozornilo, že konečný výsledek možná oznámí až v úterý.

V květnu byl po sečtení hlasů z volebních místností na prvním místě Hofer, po přičtení hlasů z korespondenčního hlasování ale nakonec zvítězil Van der Bellen. Počet lidí, kteří si vybrali korespondenční způsob hlasování je tentokrát oproti květnu o 20 procent nižší.

Nového prezidenta může vybírat celkem 6,4 milionu oprávněných voličů. Podle průzkumů veřejného mínění lze očekávat, že účast bude nižší než v květnu, kdy se druhého kola voleb zúčastnilo téměř 73 procent voličů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner