Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf přinesl na dnešní schůzku s vedením KSČM dokumenty, které vyvracejí, že se dopustil trestného činu. Novinářům to po zhruba hodinovém jednání řekl předseda strany Vojtěch Filip. Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky ve čtvrtek v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu. Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová ČTK řekla, že švýcarská justice považuje všechny čtyři za obviněné a žalobci s nimi vedou trestní řízení kvůli majetkovým deliktům.

Státní zastupitelství obecně ve Švýcarsku zahajuje trestní řízení poté, co od policie obdrží spis. Zahájením řízení se z podezřelých stávají ve švýcarském právním systému obvinění, aniž je toto označení vázáno na formální akt sdělení obvinění. Naproti tomu v Česku se podle trestního řádu obviněným stane osoba podezřelá ze spáchání trestného činu doručením usnesení o zahájení trestního stíhání, které vydává policejní orgán nebo výjimečně státní zástupce.

Podle Filipa vedení strany vidělo dokumenty, které vyvracejí domněnky, že by se Ransdorf dopustil trestného činu. „Bylo to ověřeno i dnes stanoviskem státního zastupitelství, že proti němu nebylo vzneseno žádné obvinění,“ řekl Filip ještě předtím, než mluvčí curyšského státního zastupitelství svou informaci upřesnila. Podle místopředsedkyně KSČM Miloslavy Vostré kauza pro stranu dneškem končí a nebude ji dál komentovat. „Pevně věříme, že kroky, které kolega Milan Ransdorf podnikne, povedou k vysvětlení celé situace a k jeho očištění,“ doplnila Vostrá.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš v reakci na upřesněné informace o obvinění ČTK řekl, že vedení strany vycházelo z vyjádření švýcarských úřadů, které bylo v dané chvíli k dispozici. Postoj strany z dnešního dopoledne se podle něj nemění. „Ve vztahu k panu Ransdorfovi není rozpor v tom, že by se změnilo něco z pohledu trestnosti jeho konání, ale že jde o určité procesní rozpory,“ uvedl Dolejš.

Dodal, že Ransdorfovo vysvětlení považuje za doplňující informace, rozhodující bude podle něho sdělení z oficiálních zdrojů. „My se budeme řídit autoritativním vyjádřením švýcarských úřadů. Nic takového tu momentálně není,“ poznamenal. Informace od švýcarské strany jsou podle něho mírně chaotické. „Počkáme si, až to bude v nějakém relevantní stadiu,“ uzavřel.

Ransdorf dnes vyloučil možnost, že v případě naletěl podvodníkům. Prohlásil, že kauza pro něj nekončí. Po poradě s právníky chce očistit své jméno. „Než jsem do Švýcarska jel, tak jsem měl možnost seznámit se s dokumenty, které prokazovaly, že opravdu to dědictví je reálná záležitost,“ řekl novinářům Ransdorf. Komunistický poslanec se domnívá, že „někomu šlápl na kuří oko“. „Rozhodně vylučuji, že bych naletěl podvodníkům,“ prohlásil.

Chybu prý udělal v tom, že nepočítal s tím, jak mocný je bankovní sektor ve Švýcarsku. „V podstatě to je spolu s policií rozhodující síla ve státě,“ poznamenal Ransdorf.

Podle České televize je kauza podobná jednomu staršímu případu. Dříve odsouzený podvodník Vladimír Huněk sliboval lidem peníze, když mu pomůžou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku, uvedla ČT. S Huňkem prý spojují Ransdorfovu kauzu také údaje, které europoslanec uvádí ve vyjádření pro média – iniciály V. H. nebo rok úmrtí údajné bohaté emigrantky. Ransdorf ČT odmítl potvrdit, zda zastupoval právě Huňka. Ten ČT na dotaz rovněž neodpověděl.

V pondělí by měl Ransdorf kauzu vysvětlovat i na mimořádném jednání levicové frakce Evropského parlamentu ve Štrasburku, uvedla ČT.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

Ransdorf v rozhovoru pro média ale řekl, že nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, chtěl prý jen informace k dědictví po švýcarské občance, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan. V žádném případě podle něj nešlo o jakékoliv dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek Židů, kteří si jej v bance za války uschovali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner