Řecko chce podle tamní televize v úterý evakuovat uprchlický tábor Idomeni na hranici s Makedonií. V provizorním tábořišti je skoro 9000 lidí, kteří dosud odmítali odejít do lépe vybavených zařízení.

Řecká televize Mega dnes oznámila s odvoláním na policejní zdroje, že z Atén byly vyslány policejní posily, aby pomohly vyklizení tábora zajistit. Podle televize je v něm 8500 osob.

Agentura AFP získala od nejmenovaného vládního zdroje informaci, že evakuační aktivita v Idomeni bude „v úterý nebo ve středu znásobena“. Vláda prý ale nehodlá použít sílu.

„V minulých dvou týdnech jsem převezli z tábora více než 2000 osob. Zahájíme nyní masivnější operaci, protože máme v přijímacích střediscích k dispozici 6000 míst,“ sdělil zdroj agentuře AFP. Podle dnešního čerstvého vládního údaje je v Idomeni 8400 osob.

Zpravodajský server Kathimerini oznámil, že rozkaz k odjezdu z Atén do Kilkisu na hranici dostalo devět oddílů pořádkové policie. Mají se připravit zúčastnit se evakuace, pokud to bude nutné. Podle serveru bude příkaz k operaci vydán ve středu.

Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. Mnoho běženců odmítá odejít do lepších táborů, protože se nevzdávají naděje na to, že se hranice otevře. V celém Řecku je v současnosti přes 50.000 běženců.

Migranti v Idomeni již dva měsíce blokují železniční spojení Řecka s Makedonií, čímž podle odhadu médií způsobily řeckým podnikatelům škody za šest milionů eur (asi 162 milionů Kč). Minulý týden se při střetu s policí několik uprchlíků zranilo, když se asi 300 osob se pokusilo železničním vagonem prorazit hraniční plot a policie proti nim použila slzný plyn.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner