Řecké úřady v úterý několik hodin zadržovaly ruského konzervativního politologa a ideologa Alexandra Dugina, který je označován za blízkého spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina. Policie mu po pasové kontrole na letišti v Soluni na severu země odmítala povolit vstup do země jakožto státu Evropské unie na základě maďarské žádosti. Jak dnes informovala ruská nábožensky laděná televizní stanice Cargrad, Dugin byl ale po zásahu ruských diplomatů nakonec vpuštěn.

Dugin navštívil Řecko s cílem vyjednat Putinovu návštěvu s patriarchou Kirillem, hlavou ruské pravoslavné církve, na posvátném poloostrově Athos, kde stojí mimo jiné klášter ruského svatého mučedníka Pantelejmona. Athos je pod správou tamní autonomní mnišské republiky.

Dugin k incidentu řekl, že šlo o pokus narušit přátelské rusko-řecké vztahy. Přitom dodal, že po EU může volně cestovat, protože není na žádném jejím sankčním seznamu, na rozdíl od USA. Ty jej do svého indexu zařadily v souvislosti s konfliktem na východě Ukrajiny s nedeklarovanou ruskou vojenskou účastí.

Podmínky mnišských úřadů pro vstup na Athos jsou zpravidla velmi přísné. V žádosti o vstupní povolení, kterou mohou mimochodem podat pouze dospělí muži nebo za nezletilé chlapce se zajištěným doprovodem jejich otcové, musejí případní zájemci napsat, že chtějí na Athosu meditovat. Přednost mají pravoslavní křesťané, jichž může být denně na poloostrov přijata jen stovka. Mužů jiných vyznání ale pouze deset.

Ženy navštívit poloostrov nemohou, jedině zpovzdálí na palubě výletní lodi, která se nesmí přiblížit ke břehu blíže než na 500 metrů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner