Pokud řečtí voliči v nedělním referendu přijmou podmínky pomoci mezinárodních věřitelů, je možné, že vláda podá demisi. Prohlásil to dnes podle agentury AFP řecký ministr financí Janis Varufakis.

„Mohli bychom rezignovat, ale učinili bychom tak v duchu spolupráce s těmi, kdo převezmou štafetu,“ řekl ministr v rozhovoru s australským rozhlasem.

Řecký premiér Alexis Tsipras se rozhodl vyhlásit referendum poté, co po pěti měsících vyjednávání nedospěl s mezinárodními věřitelskými institucemi k dohodě o další zahraniční finanční pomoci výměnou za pokračující hospodářské reformy.

Ve středu Tsipras vyzval v televizním vystoupení své spoluobčany, aby v hlasování rozhodně odmítli nabídku, která počítá s pokračováním úsporných opatření.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění se 54 procent dotázaných Řeků chystá návrhy věřitelů odmítnout. Pro návrhy věřitelů by hlasovalo 33 procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner