Atény 28. dubna (ČTK) – Řecká policie dnes zadržela tři desítky migrantů a aktivistů, kteří si na ostrově Lesbos vytvořili squat v opuštěné budově banky. Podle místních médií policisté ve městě Mytilini pozatýkali 23 přistěhovalců z Íránu, Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Kromě toho bylo také zatčeno šest Němců, dva občané USA a další aktivisté z Rakouska, Španělska a Řecka.

Aktivisté organizace No Border, podporující migranty, okupovali spolu s přistěhovalci budovu několik měsíců. K rozhodnému kroku popohnala úřady až další činnost aktivistů, kteří společně s jinými souputníky z jiných hnutí ve středu večer dočasně zablokovali vstup do přístavu Mytilini a zabránili turistům opustit Lesbos.

Na ostrově Lesbos je nyní asi 4000 uprchlíků a migrantů, v celém Řecku kolem 50.000 až 60.000. Podobně jako některé jiné ostrovy na východě Egejského moře se i tam místní obyvatelé potýkají s vysokým počtem běženců a přistěhovalců, kteří se pokoušejí dostat do zbytku Evropy.

V posledním roce jim v další cestě zabránilo uzavření hranic zemí na takzvané balkánské trase a nyní musejí čekat na zdlouhavé azylové řízení. Šanci ale v zásadě mají jen Syřané, v jejichž vlasti pokračuje občanská válka. Lidé z jiných zemí jsou považováni za ekonomické migranty a v zásadě je čeká nucený návrat do zemí původu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner