Řecký premiér Alexis Tsipras pravděpodobně vyhlásí na 20. září předčasné parlamentní volby. S odvoláním na vládní zdroje po Tsiprasově jednání s jeho nejbližšími spolupracovníky o tom informovala řecká soukromá televize Mega. Toto rozhodnutí se očekávalo každým dnem poté, co ministři financí eurozóny a němečtí poslanci schválili spuštění záchranného programu pro zadlužené Řecko. Na jeho základě země během tří let dostane až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Premiér s největší pravděpodobností v 19:00 SELČ vystoupí v přímém přenosu ve státní televizi ERT, aby o záměru podat demisi a uspořádat předčasné volby informoval svoje spoluobčany. Tsipras má dnes na programu návštěvu prezidenta Prokopiose Pavlopulose, aby jej seznámil s novou situací.

Řecká média o předčasném hlasování spekulovala již několik dní v souvislosti se zuřícím vnitrostranickým bojem ve vládní levicové straně SYRIZA kvůli přijetí nového mezinárodního záchranného programu pro Řecko. Program nutí zemi ke zvyšování daní a snižování výdajů zejména v důchodovém systému, což rezolutně odmítá velká část vládních poslanců.

Také přes odpor koaličních Nezávislých Řeků se Tsiprasově vládě podařilo prosadit požadované reformy jen s pomocí hlasů opozice, což bylo podle řeckých sdělovacích prostředků dlouhodobě neúnosné. Premiérovi tak nezbývá, než se vzbouřenců ve vlastní straně zbavit tím, že už je nezařadí na volební kandidátky a že nacionalisty vymění za nové koaliční partnery mezi proevropskými středovými stranami, pokud nezíská nadpoloviční většinu v parlamentu.

Tsiprasovi se podařilo udržet slušnou popularitu, přestože byla jeho vláda donucena navzdory původní bojovné rétorice podrobit se požadavkům mezinárodních věřitelů. To mu dává naději na opětovné vítězství ve volbách a tedy i na udržení premiérského křesla.

Poslední a rovněž předčasné volby se přitom konaly letos v lednu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner