Řecko by letos mohlo z turistiky získat až 14,5 miliardy eur (téměř 392 miliard Kč), což by byl proti předchozímu roku nárůst až o devět procent. Agentuře Reuters to dnes řekl šéf svazu řeckých turistických kanceláří SETE Andreas Andreadis. Pokud se jeho předpoklad naplní, země by se mohla vrátit k silnému hospodářskému růstu. Rizikem ale zůstává politická nestabilita.

Loni příjmy z turistiky o 6,4 procenta klesly a dosáhly 13,2 miliardy eur. Zemi navštívilo zhruba 25 milionů turistů, letos jich Andreadis čeká asi 27 milionů. K nárůstu počtu turistů podle něj částečně přispěje i to, že se zatím nijak nezlepšil celkový obraz Egypta a Turecka, zatímco Řecko je vnímáno jako bezpečená destinace.

Turistika se na hrubém domácím produktu (HDP) Řecka podílí zhruba 18 procenty a zaměstnává pětinu práceschopného obyvatelstva.

Řecko na letošní rok plánuje růst HDP o 2,7 procenta a doufá, že se vrátí na dluhopisové trhy.

Splnění nastíněného výhledu ale závisí i na politickém vývoji, zvláště pak na tom, zda se Řecku podaří brzy dokončit kontrolu plnění podmínek záchranného programu dohodnutého se zahraničními věřiteli. V regionu přitom narůstá napětí v souvislosti s migrační krizí a politickou situací v sousedním Turecku po loňském pokusu o převrat. Řecké soudy nedávno odmítly vydat Turecku osm vojáků, kteří v Řecku po pokusu o puč požádali o azyl.

Právě migrační krize přiměla loni řecký turistický sektor snížit ceny, což se odrazilo na příjmech, přestože turistů přijelo více, upozornil Andreadis. Řecko by podle něj letos mohlo těžit ze zhoršené bezpečnostní situace v Egyptě a Turecku, a také z toho, že Španělsko zvyšuje ceny. Pro Řecko jsou španělská letoviska největším konkurentem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner