Řecký ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že Atény dnes neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) dlužnou splátku ve výši zhruba 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard Kč). Dodal ale, že Řecko stále doufá v dohodu s mezinárodními věřiteli.

Premiér Alexis Tsipras nyní zvažuje návrh řešení řecké dluhové krize, který na poslední chvíli předložil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Situace kolem Řecka se zdramatizovala poté, co Tsipras o víkendu přerušil jednání s věřiteli a podmínil dohodu referendem, které se bude konat tuto neděli. Eurozóna poté zamítla další prodloužení záchranného programu pro Řecko, který má vypršet už dnes. Evropská centrální banka (ECB) navíc přestala zvyšovat nouzové financování (ELA) pro řecké banky, což Atény přinutilo finanční ústavy na týden uzavřít.

Tsipras má podle Junckerova posledního návrhu mimo jiné souhlasit s tím, že začne podporovat přijetí dohody s věřiteli v nedělním referendu. Zatím však nic nenaznačuje, že by řecký premiér změnil svůj postoj k podmínkám věřitelů, které dříve označil za „ponížení“ Řecka. „Alexis Tsipras bude v neděli hlasovat ‚ne‘,“ uvedl jeden z představitelů řecké vlády, který současně potvrdil, že Atény Junckerův návrh obdržely.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner