Řecko splnilo všechny podmínky věřitelů pro uvolnění další části záchranného úvěru ve výši 5,7 miliardy eur (téměř 145 miliard Kč). Vyplacena mu bude v druhé polovině března, až platbu schválí národní parlamenty zúčastněných zemí. Oznámil to dnes šéf euroskupiny Mario Centeno. Euroskupina sdružuje ministry financí eurozóny.

Věřitelé na Řecko naléhali, aby zrychlilo prodej nemovitostí zatížených nesplácenými hypotékami, a zmírnilo tak tlak na banky. Nedobytné půjčky se totiž podílejí na jejich celkové hodnotě téměř 50 procenty. Revize řeckých reforem je v současné době v závěrečné fázi.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. V současnosti země prochází již třetím záchranným programem, v jehož rámci by během tří let do letošního srpna měla obdržet až 86 miliard eur. Půjčky ze záchranných programů jsou nicméně podmíněny úspornými opatřeními a reformami. Ukončení záchranného programu je plánováno na srpen.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner