Řecko dnes ohlásilo výrazný nárůst počtu migrantů, kteří na lodích připlouvají na východní ostrovy v Egejském moři. Od pátku do dnešního rána úřady zaznamenaly 443 běženců, zatímco na začátku března činil denní průměr 35 případů. Pobřežní stráž aktuální vývoj přisuzuje dobrému počasí, které nyní v oblasti panuje, napsala agentura DPA.

Atény, jak DPA poznamenala, denní vývoj migrace bedlivě sledují v reakci na výhrůžky tureckých politiků, kteří v posledních dnech varovali Evropskou unii, že do Evropy začnou masově vpouštět uprchlíky. Prudké zhoršení vztahů s Ankarou nastalo poté, co Německo a Nizozemsko zakázaly tureckým politikům v tamních diasporách agitace za podporu pro změny turecké ústavy posilující pravomoci prezidenta.

EU loni s Tureckem uzavřela dohodu, která prakticky zastavila masovou migraci do Evropy. Například v lednu 2016 přišlo z Turecka do Řecka téměř 67.500 migrantů a uprchlíků, kteří pak cestovali dál do střední Evropy. Letos v lednu to bylo už jen 1393 běženců, z nichž většina setrvává dohromady s dalšími asi 62.500 lidmi v uprchlických táborech na ostrovech a na řecké pevnině.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner