Vůdce řecké opoziční Nové demokracie Evangelos Meimarakis dostal od prezidenta Prokopise Pavlopulose mandát pro sestavení nové vlády. Pověření mu přišlo elektronickou poštou po půlnoci. Informovala o tom řecká agentura ANA. Meimarakis se o sestavení nové vlády pokusí po čtvrteční rezignaci dosavadního levicového premiéra Alexise Tsiprase, ale podle znalců velké šance nemá.

Nejpravděpodobnější jsou mimořádné volby, o něž už Tsipras požádal prezidenta. Podle řeckých médií by se mohly konat 20. září, termín ale stanoví hlava státu.

Meimarakis má na sestavení vlády tři dny. Po jednání s prezidentem podle agentury AFP řekl, že jeho cílem je probrat s „dalšími stranami možnost, že koaliční vláda, která zajistí Řecku evropskou budoucnost, má šanci získat v současném parlamentu důvěru“. Jeho cílem je dát dohromady koalici, aby Řecko ušetřil důsledků předčasných voleb. Podle něj jsou volby „zbytečné“ a mohou zemi poškodit na dlouhou dobu. Ke konzultacím chce přizvat také Tsiprase.

Ústava předpokládá, že jestliže vláda podá do roka po svém ustavení demisi, mají mít možnost sestavit jinou vládu postupně druhá a třetí nejúspěšnější parlamentní strany. Volby v lednu vyhrála Tsiprasova strana Syriza se 149 mandáty, Nová demokracie skončila druhá se 76 poslanci a na třetím místě byl nacionalistický Zlatý úsvit, který obsadil 17 křesel.

Dnes ale oznámilo 25 členů formace Syriza, že ze strany vystoupili a zakládají stranu vlastní. Má se jmenovat Lidová jednota a počtem mandátů by Zlatý úsvit předčila. Některé sdělovací prostředky i odpadlíci z Tsiprasovy strany hovoří o tom, že další šanci na sestavení vlády by měla dostat právě tato nová formace.

V případě, že se novou koalici sestavit nepodaří, bude rozpuštěn parlament a příští měsíc se budou konat volby.

Tsipras požádal prezidenta o uspořádání předčasných parlamentních voleb v co nejkratší možné lhůtě. Odstupující premiér přiznal, že se mu nepodařilo dosáhnout takové dohody s mezinárodními věřiteli, jakou si jeho strana vytyčila. Novou tříletou dohodu o záchranném programu bude ale podle něj nutné dodržet. Je to prý to nejlepší, čeho bylo možné ve vyjednávání dosáhnout.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner