Řecko dnes ochromila čtyřiadvacetihodinová generální stávka. Zrušeny byly vnitrostátní lety, lodě zůstávají v přístavištích a veřejné úřady i státní školy jsou zavřené. Řekové protestují proti snížení důchodů, vynucenému novým programem zahraniční finanční pomoci této zadlužené zemi. Při demonstracích tisíců lidí v centru Atén vypukly střety mezi policisty a protestujícími. Zejména mladí demonstranti házeli zápalné lahve na muže zákona, naopak policie použila slzný plyn a omračující granáty.

Třech oddělených demonstrací v centru řecké metropole se zúčastnilo téměř 25.000 osob, uvedla agentura AP. Demonstranti dávali najevo svůj odpor k úsporným opatřením, která jsou v zemi zaváděna.

Jen v nouzovém režimu dnes pracují nemocnice. První generální stávka za poslední rok je zároveň prvním vážným testem pro premiéra Alexise Tsiprase, jehož levicová strana Syriza v lednu vyhrála volby díky slibu ukončení úsporných opatření. Nakonec však nepopulární podmínky třetího záchranného programu přijala pod hrozbou opuštění eurozóny.

Svůj mandát si Tsipras před dvěma měsíci nechal potvrdit v předčasných parlamentních volbách. Premiér však slíbil, že bude usilovat o zmírnění dopadů úsporných opatření. Syriza paradoxně dnešní stávku podporuje s argumentem, že upevňuje pozici vlády při vyjednávání s věřiteli.

Stávka bude odpovědí lidu na „dogmatické lpění na nefunkčních a destruktivních opatřeních, která vyčerpávají pracovníky a která vedla k tomu, že mladí lidé ztratili naději“, uvedl odborový svaz zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE.

GSEE a sesterský odborový svaz pracovníků ve veřejném sektoru ADEDY očekávaly, že se demonstrací a protestního průvodu zúčastní tisíce lidí. V Aténách shodou okolností od středy jednají zástupci vlády s inspektory Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v rámci posuzování dosavadního průběhu záchranného programu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner