Řecko zavede další úsporná opatření pouze v případě, že věřitelé učiní kroky ke zmírnění jeho dluhové zátěže. Uvedl to řecký premiér Alexis Tsipras v nedělním projevu k ústřednímu výboru své levicové strany SYRIZA.

Věřitelé z řad zemí eurozóny se minulý týden na Maltě dohodli s Aténami na klíčových reformách, které umožní odblokovat další peníze ze záchranného programu pro silně zadlužené Řecko. „Podmínkou pro realizaci těchto opatření jsou střednědobé kroky ke zmírnění dluhu,“ uvedl Tsipras.

Řecko souhlasilo s tím, že od roku 2019 sníží výdaje na důchody o jedno procento ročního výkonu ekonomiky a o rok později sníží hranici nezdaněných příjmů. Pokud Atény splní dohodnuté cíle, jejichž uskutečnění spadá až do doby po ukončení záchranného programu, budou moci snížit daně, uvedla agentura Reuters.

„Otevírá se cesta ke specifikování opatření ke zmírnění dluhu. Vyšle to jasný signál, že krize je za námi,“ uvedl Tsipras. Dodal, že dohoda dosažená na Maltě rovněž umožní jeho vládě uzákonit opatření k boji s chudobou a nezaměstnaností a k vybudování „sociálního státu“.

Řecko se předloni dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let dostat až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Pokud by si Řecko další peníze ze záchranného programu včas nezajistilo, hrozilo by, že Atény v červenci neuhradí splátky dluhů v částce kolem 7,5 miliardy eur.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner