Řecký premiér Alexis Tsipras dnes oznámil, že jeho vláda ve čtvrtek předloží skupině zemí sdílejících euro nové konkrétní návrhy na sociálně spravedlivé a udržitelné řešení řecké dluhové krize. Atény mezitím požádaly eurozónu o novou úvěrovou pomoc v rámci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Žádost ale musí posoudit skupina ekonomických odborníků. Ministři financí členských zemí eurozóny, takzvaná euroskupina, se jí budou zabývat patrně v pátek.

V Evropském parlamentu Tsipras tvrdil, že uplynulých více než pět let byla jeho země laboratoří úsporných opatření, která ale nefungovala. Současný řecký problém je podle něj projevem neschopnosti eurozóny řešit dluhovou krizi. Jeho vystoupení vyvolalo nezvykle živé reakce poslanců, kteří mu se zejména vyčítali, že není s to představit konkrétní návrhy řešení.

Nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos v rámci žádosti o finanční pomoc hovořil o potřebě tříletého záchranného úvěru určeného k hrazení dluhových závazků. Výměnou za to bez bližších podrobností přislíbil již od příštího týdne zahájení reforem důchodového a daňového systému.

Řecké podniky kvůli napjaté situaci a uzavřeným bankám stále častěji zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu nebo je posílají na nucenou dovolenou. Hrozí, že dalším krokem podnikatelů bude propouštění.

Řecké ministerstvo financí odmítlo spekulace, že koncem měsíce plánuje kvůli nedostatku peněz ve státní pokladně vyplácet mzdy státních zaměstnanců a důchody ve formě dlužních úpisů. Nicméně vypustilo informaci, že řecké banky zůstanou uzavřené do pátku, protože pohyb kapitálu v zadlužené zemi zůstává dál pod kontrolou.

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi hlavy zemí eurozóny na jejich úterním mimořádném zasedání ujistil, že jeho instituce udrží řecké banky nad vodou do nedělního mimořádného summitu celé Evropské unie. Předseda vrcholných jednání unijních zemí Donald Tusk v noci na dnešek po summitu eurozóny zdůraznil, že neděle je definitivní termín k nalezení dohody s Aténami.

Akcie v eurozóně zahájily dnešní obchodování růstem poté, co silně zadlužené Řecko dostalo na dosažení dohody s věřiteli čas do konce týdne.

Český premiér Bohuslav Sobotka vyjádřil názor, že dopady odchodu Řecka z eurozóny by byly hlavně politické, a to i vzhledem k nejasnému postoji Řecka ke krizi na Ukrajině. Podle ministra financí Andreje Babiše události v Řecku nebudou mít negativní vliv na českou ekonomiku ani celkově na Evropskou unii.

Šéf francouzské centrální banky Christian Noyer řekl, že dohoda s Řeckem je stále možná, čas ale běží, a pokud se řešení nenajde, hrozí zemi hospodářská katastrofa.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner