Soud v Mytiléně na řeckém ostrově Lesbu dnes pustil na svobodu tři Španěly a dva Dány obžalované z pašování lidí. Muži pomáhali jako dobrovolníci se záchranou migrantů u řeckého pobřeží a podle deníku El Mundo jim hrozilo až deset let vězení. Pětice obvinění odmítla a hájila se tím, že jen zachraňovala životy lidí na moři.

„Spravedlnosti bylo učiněno zadost,“ reagovala na rychlý verdikt soudu na twitteru nevládní organizace Proem-AID, pro niž trojice souzených španělských hasičů ze Sevilly pracovala. „Je to velké vítězství pro humanitární pomoc,“ dodala.

„Zachraňování životů není zločin,“ prohlásila podle agentury AFP pětice anglicky, když opouštěla soudní síň. Proces začal dnes dopoledne za přítomnosti četných sympatizantů souzených nejen ze Španělska a Řecka, ale i z jiných zemí.

„V zásadě byla tato kauza vedená proti nim o ničem,“ komentoval jeden z obhájců rozsudek, jímž byli obžalovaní zproštěni viny.

„Pozornost se dnes soustředí na nás, ale hlavní problém je ten, že v moři se nadále topí běženci,“ řekl před zahájením řízení hasič Manuel Blanco, který se k soudu na Lesbu dostavil se svými dvěma kolegy. Doprovázeli je příbuzní, advokáti, zástupce španělského konzulátu z Atén i několik regionálních poslanců z jihošpanělské Andalusie, odkud muži pocházejí.

Tři profesionální hasiči Manuel Blanco, Julio Latorre a José Enrique Rodríguez byli zadrženi v lednu 2016. Kvůli podezření z účasti na pašování migrantů je zatkla řecká pobřežní stráž spolu se dvěma Dány z neziskové organizace Team Humanity. Po třech dnech ve vazbě byli všichni propuštěni na kauci.

Podle listu El Mundo Španělům jedné lednové noci před dvěma roky zavolali z dánské organizace Team Humanity a požádali je o pomoc při výjezdu na moře. Španělé s nimi nastoupili na jejich loď, protože svou měli v opravě. Taková pomoc byla podle nich mezi dobrovolníky obvyklá.

Advokáti hasičů argumentovali článkem 98 Úmluvy OSN o mořském právu, podle něhož je povinností kapitána lodi pomoci lidem v nebezpečí pokaždé, je-li toho schopen.

Tři Španělé působili na Lesbu od konce roku 2015, stejně jako řada dalších dobrovolníků z různých zemí. Právě ten rok proudilo do Evropy obrovské množství migrantů z Blízkého východu. Z více než milionu běženců, kteří v roce 2015 dorazili do Evropy, jich asi 815.000 připlulo přes moře do Řecka. Více než 800 lidí se při plavbě přes Egejské moře utopilo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner