Řecký expremiér a bývalý viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Lukas Papadimos byl dnes v Aténách zraněn při výbuchu ve svém voze. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii s tím, že zranění neohrožují jeho život.

„Papadimos a jeho řidič byli rychle převezeni do nemocnice,“ řekl bez dalších podrobností policista, kterého citovala agentura Reuters. Podle neoficiálního vyjádření policie explodovala poštovní zásilka, kterou bývalý bankéř ve voze otevřel.

Mluvčí řecké vlády označil explozi za cílený útok, při němž byli kromě Papadimose zraněni i další dva lidé ve voze. Podle policie jde o dva zaměstnance řecké centrální banky.

Vládní mluvčí rovněž uvedl, že podle jeho aktuálních informací od lékařů je stav všech tří zraněných stabilizovaný.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Řečtí politici, vládní úrady či banky jsou ale v posledních letech cílem radikálně levicových a anarchistických skupin. Důvodem jsou úsporná opatření, jako zvyšování daní či snižování mezd a penzí, která musí vláda přijímat kvůli ekonomické krizi.

Lukas Papadimos (69) stál v čele přechodné vlády v Řecku od listopadu 2011 do května 2012. Předtím byl v letech 2002 až 2010 viceprezidentem Evropské centrální banky (ECB) a v letech 1994 až 2002 guvernérem řecké centrální banky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner