Řecký ministr pro migrační politiku Jannis Muzalas nabídl premiérovi Alexisovi Tsiprasovi svou rezignaci. Informuje o tom server ANT1, podle něhož je důvodem rozruch, který ministr vyvolal, když v úterý v televizním rozhovoru použil pro sousední zemi název Makedonie, který je mezi oběma zeměmi dlouhodobě předmětem sporů.

Server uvedl, že Muzalas právě letěl do Bruselu, kde se chtěl připravit na nadcházející summit EU-Turecko, který se bude ve čtvrtek a v pátek zabývat migrační krizí. Zatím není jasné, nakolik se v belgické metropoli podaří pokročit při formulování dohody Evropské unie s Ankarou, jež by měla pomoci zastavit proud uprchlíků mířících do Evropy právě přes turecké území.

Muzalase po jeho výroku vyzval k odstoupení jeho kolega ve vládě, ministr obrany Panos Kammenos, který je předsedou koaliční vládní strany Nezávislí Řekové (ANEL). Podle Kammenose není omluva dostatečná.

Ministr pro migrační politiku se už totiž veřejně omluvil za „velkou chybu“, jíž se dopustil. Podle agentury Reuters se za něj postavili ostatní ministři, kteří roztržku považují za nebezpečné odvedení pozornosti od Muzalasova úsilí dosáhnout dohody v nejhorší migrační krizi, která postihla Evropu od druhé světové války.

„Snaha oslabit tohoto ministra, který každý den vede boj za zvládnutí krize kolem uprchlíků, je nezodpovědná a pokrytecká, obzvláště před nadcházejícím summitem EU,“ cituje agentura Reuters z prohlášení vydaného celou vládou v reakci na Kammenosovu výzvu, aby Muzalas podal demisi.

„Vyzval jsem Muzalase, aby sám odstoupil v zájmu ochrany vlády,“ řekl předtím Kammenos televizní stanici Mega TV. Dodal, že pro jeho stranu Nezávislí Řekové jde o velmi závažnou věc.

Atény odmítají přiznat Skopje právo užívat název Makedonie, neboť se obávají, že toto pojmenování v sobě může zahrnovat územní nároky na stejnojmennou severořeckou provincii. Makedonie to sice popírá, Řecko ale přesto kvůli sporu blokuje bývalé jugoslávské republice přístup do EU a NATO.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner