Mytilini (Řecko) 3. května – Soud v Řecku dnes na 15. května odročil stání se dvěma Čechy, kteří čelí obvinění ze špionáže. Programátoři počítačových her Martin Pezlar a Ivan Buchta podle řeckých úřadů jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba muži ale tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali výhradně jako turisté.

„Dnešní jednání bylo přerušeno z důvodu, že se bez omluvy nedostavil jeden ze svědků obžaloby,“ sdělila Kateřina Skalická, která se jako známá obou souzených dnešního řízení v Řecku zúčastnila. Podle Lagronové byl nepřítomný hlavním svědkem žalující strany.

„Věříme ve spravedlivý rozsudek řeckého soudu a doufáme, že se již brzy budeme moci vrátit k běžnému rodinnému i pracovnímu životu,“ uvedli Pezlar s Buchtou v prohlášení před pondělním odletem do Řecka.

Dvojice byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Tehdy se v médiích hovořilo o tom, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest vězení. V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo 21.000 osob. Po zaplacení kauce byli Pezlar a Buchta propuštěni z vazby, v níž strávili čtyři měsíce. Do vlasti se vrátili v lednu 2013.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner