Řečtí zemědělci v Aténách druhým dnem pokračují v protestech proti důchodové a daňové reformě, kterou chystá levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase. V Aténách dnes podle řeckého tisku panuje „stav obležení“. Do řecké metropole zatím dorazilo podle odhadů policie nejméně 15.000 zemědělců. Při pátečních střetech s policí bylo deset policistů lehce raněno, policisté použili slzný plyn.

K protestům se dnes připojily i komunistické odbory PAME. Tisícovky farmářů a členů tohoto odborového svazu kolem poledne pokojně demonstrovaly před řeckým parlamentem v Aténách a chtějí tam vydržet celý den. Večer se mají připojit i lidé pracující na volné noze. Vyzvaly je k tomu odbory právníků, lékárníků, notářů, prokuristů a dalších svobodných povolání.

Zemědělci svými traktory nadále blokují důležité silnice v celé zemi. Motoristé se proto musí pouštět do dlouhých objížděk.

„Tsipras nás obelhal. Slíbil, že už nebude další zátěž a teď zavádí nové daně a chce mít více peněz z důchodového pojištění,“ citovala agentura zemědělce, který si stěžoval v televizi.

Pro zemědělce plán vlády počítá s navýšením odvodů na důchodové pojištění ze sedmi na 20 procent. Kromě toho jim má být zvýšena daň z příjmu z 13 na 26 procent. Podobná navýšení se týkají i svobodných povolání.

„Ruce pryč od našich důchodů. Zemědělci jsou hnáni k bankrotu,“ skandovali dnes protestující.

V pátek se při protestech odehrály potyčky. Situace se uklidnila až večer, kdy se před parlamentem uskutečnila první velká manifestace zemědělců. Mnoho z nich tam přenocovalo ve stanech.

Zemědělci požadují odvolání reforem a zahájení jednání prakticky od nuly, říkají odboroví předáci. Reformy jsou však podmínkou pro další pomoc Řecku ze strany věřitelů. Tsipras opakovaně varoval, že bez reforem na důchody brzy nebude.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner