Řečtí zemědělci, kteří již několik týdnů protestují proti důchodové reformě blokádami silnic s pomocí traktorů, se rozhodli cesty prozatím uvolnit a poradit se, co dál. Dosavadní rozhovory s vládou premiéra Alexise Tsiprase, která je pod tlakem mezinárodních věřitelů, nepřinesly ale z hlediska farmářů uspokojivý výsledek.

Vládou v Aténách ale v podstatě nepohnulo ani blokování silničních tahů desítkami traktorů. Řecká média již před měsícem varovala, že farmáři mají čas si vynutit svoje podmínky jen do března, kdy začne zase zemědělská sezóna a kdy bude traktorů zapotřebí zase na polích.

Farmáři se podle serveru listu Naftemporiki nyní chtějí soustředit na akce, jak je obkličování úřadů a sídel ministerstev, což už ale také v minulých týdnech sporadicky činili.

Situaci v terénu v těchto dnech navíc zkomplikoval nárůst počtu uprchlíků v zemi, kterým se skoro uzavřely hranice se sousední Makedonií. Tisíce jich jsou na cestách nebo v nouzových ubytovacích zařízeních.

Zemědělci požadují odvolání reforem a zahájení jednání prakticky od nuly. Reformy jsou však podmínkou pro další pomoc Řecku ze strany mezinárodních věřitelů, podle nichž navíc musí vláda v Aténách oproti svým nynějším návrhům ještě přitvrdit.

Pro zemědělce plán vlády počítá se zvýšením odvodů na důchodové pojištění ze sedmi na 20 procent. Kromě toho jim má být zvýšena daň z příjmu z 13 na 26 procent. Podobné kroky se týkají i svobodných povolání. Vláda ovládaná především levicovou formací SYRIZA je tak kritizována, že reformy provádí hlavně na úkor těch odvětví, z nichž pocházejí voliči pravicové opozice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner