Několik potenciálních francouzských kandidátů na prezidenta z pravicového politického spektra se po britském referendu, ve kterém voliči schválili odchod své země z Evropské unie, vyslovilo rovněž pro konání referenda ve Francii. Šlo by ale o schvalovací hlasování po změnách, jež by v EU měly podle jejich názoru nastat. V případě odmítnutí by zůstalo vše při starém. K této skupině nepatří vůdkyně nacionalistů Marine Le Penová, která chce zpochybnit rovnou členství Francie v unii.

Jak píše internetový deník Politico, o prounijním referendu ve Francii uvažují jak bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy, tak bývalý premiér Alain Juppé, exministr Bruno Le Maire, ale rovněž i člen nynější socialistické vlády Emmanuel Macron.

„Bylo by naprosto nezodpovědné uspořádat referendum ve Francii v současné době,“ načrtl mantinely Juppé v rozhovoru pro deník Le Monde. Ale dodal, že Evropská unie potřebuje přeměnu, což by si v určité fázi vyžadovalo schválení referendem. To by se ale podle Juppého muselo konat „nejen ve Francii, ale ve všech dotčených zemích“.

Podobně se vyjádřil současný ministr hospodářství Macron. Pro obnovu důvěry v Evropskou unii je podle něho zapotřebí, aby se evropští lídři dohodli na reformě „od shora dolů“, která vyřeší unijní problémy. Jakmile by byl přijat soubor opatření, byl by podroben celoevropskému referendu.

Ve Francii skončilo v roce 2005 neúspěchem referendum o evropské ústavě, což vedlo k tomu, že už se místní politici nikdy neodvážili přijít opět s nápadem plebiscitu. Podle Politico pouze perspektiva brexitu a rostoucí síla euroskeptiků prolomily toto tabu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner