Smíšené názory zaznívají z KDU-ČSL před sobotním jednáním o tom, zda by strana měla do kampaně před letošními volbami do Sněmovny jít spolu s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Zatímco určitou formu spolupráce podle ankety ČTK většinou lidovci v jednotlivých regionech podporují, často odmítají možnost vytvoření integrační strany. Kraje se většinou obávají toho, že by v takovém případě KDU-ČSL jako značka ve volbách vůbec nefigurovala a nová strana by se nestihla u veřejnosti vžít.

STAN v úterý oznámil, že chce pokračovat ve vyjednávání s lidovci a spolu s SNK ED a regionálními stranami s nimi jít do voleb. Preferoval by vytvoření nového subjektu, za který by kandidovali členové obou stran a pro vstup do Sněmovny by mu stačilo získat pět procent hlasů. U koalice stran by se hranice podle zákona zvýšila. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek však považuje za technicky jednodušší pozvat Starosty na kandidátky lidovců.

Podobně se k tomu staví straníci na Zlínsku. „Krajský výbor se usnesl na podpoře spolupráce s hnutím STAN a dalšími. Neschvaluje ale založení speciální volební strany,“ řekl ČTK předseda tamních lidovců Jiří Stodůlka. Kandidátku v tradiční baště KDU-ČSL by podle něj měl vést lidovec. Zástupci STAN a dalších by měli dostat nabídku míst na kandidátce.

Stejně to vidí v Libereckém kraji. „Jsme toho názoru, že bychom se ztratili za tím názvem,“ řekl krajský předseda Václav Nosek. Obává se toho, že by strana mohla přijít o tradiční voliče, protože by nebylo dost času novou stranu zviditelnit. Toho se obává i šéf moravskoslezských lidovců Jiří Carbol. „Já bych nechtěl, aby se značka KDU-ČSL v těch volbách vůbec neobjevila, prosazuji to, abychom tam tu značku měli,“ řekl.

Předseda lidovců v Pardubickém kraji Roman Línek považuje možnou spolupráci za novou přidanou hodnotu v politice. V kraji KDU-ČSL několikrát kandidovala se starosty měst a nezávislými pod hlavičkou Koalice pro Pardubický kraj. Podoba spolupráce není podle něj nyní prioritou, za důležitější považuje, aby byla dlouhodobá, a ne jen pro nejbližší volby.

Spojenectví podporuje předsedkyně karlovarské KDU-ČSL Oľga Haláková, spíš pozitivně se podle náměstka hejtmana a krajského předsedy KDU-ČSL Vladimíra Dernera k myšlence staví i v Královéhradeckém kraji. „Zatím to konzultujeme, ale zdá se, že to má podporu,“ řekl Derner. Otázku formy spolupráce nechává otevřenou i krajský předseda v Olomouckém kraji Ivo Slavotínek.

Vznik nového subjektu nedoporučuje krajský výbor lidovců na Vysočině, organizace ale bude respektovat rozhodnutí sobotního jednání v Brně. Stanovisko okresního výboru v Jihlavě bylo podle krajského předsedy Jaromíra Kaliny razantnější. „Tam říkáme rozhodně, že ne,“ řekl. Středočeští lidovci se budou pro případné společné kandidátky rozhodovat až po sobotě. Podle krajského předsedy Karla Koubského je to zatím otevřená záležitost a spektrum názorů ve straně je hodně široké.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner