Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) dnes vyzvala čelné představitele v České republice, aby odsoudili sobotní potyčku mezi lidmi přítomnými ve volebním štábu prezidenta Miloše Zemana a novináři. Podobný incident podle RSF nemá v demokratické společnosti místo.

„Důrazně odsuzujeme útoky proti několika novinářům v době, kdy bylo oznamováno znovuzvolení prezidenta Zemana,“ uvedla šéfka pobočky RSF pro Evropskou unii a Balkán Pauline Adesová-Mévelová.

Podle ní je nepřijatelné, aby příznivci politického vůdce této úrovně fyzicky napadali žurnalisty, kteří jen dělali svou práci. „Takové chování není hodné demokracie a Zemanův tábor musí toto násilí veřejně odsoudit,“ dodala Adesová-Mévelová.

V Zemanově volebním štábu v pražském Top Hotelu se v sobotu večer po odjezdu prezidenta strhla potyčka mezi novináři a lidmi přítomnými ve štábu. Novináři natáčeli a fotografovali kolaps muže, ke kterému později přijela záchranná služba.

Lidé z volebního štábu vykazovali novináře z místnosti, fyzicky je napadali a nadávali jim. Ukazují to záběry, které na Twitteru zveřejnila redaktorka serveru Seznam Zprávy. Incidentem se začali zabývat pražští policisté. Na Twitteru uvedli, že potyčka zatím nemá právní kvalifikaci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner