Republikán Donald Trump vyhrál podle předběžných odhadů primárky ve všech pěti státech severovýchodu USA, které v úterý volily: Pensylvánii, Marylandu, Connecticutu, Delaware a Rhode Islandu. Demokratka Hillary Clintonová zvítězila v Marylandu, Delaware, Pensylvánii a Connecticutu a její rival Bernie Sanders na Rhode Islandu.

Trump se tak výrazně přiblížil k oficiální republikánské kandidatuře a upevnil svůj náskok před stranickými rivaly Tedem Cruzem a Johnem Kasichem. Ti už podle agentury AP téměř vyčerpali téměř všechny možnosti, jak kontroverzního miliardáře porazit. Jednu z posledních šancí na zpomalení Trumpa má Cruz příští týden v Indianě. Kasich se z voleb v tomto státě stáhl, aby měl Cruz lepší pozici.

Krátce po svém úterním triumfu Trump uvedl, že se považuje za „předpokládaného kandidáta“ republikánů. Cruz a Kasich by podle něj měli z nominačního klání odstoupit. Clintonová vytahuje pouze „ženskou kartu“ a nic jiného nemá, dodal Trump s tím, že „kdyby byla muž, nedostala by ani pět procent“.

V pěti státech, kde vyhrál, získal Trump podle agentury AP nejméně 82 ze 118 delegátů a má šanci získat ještě více díky Pensylvánii. Trump zde získal s určitostí 17 delegátů. Zbývajících 54 pensylvánských delegátů bude na sjezdu republikánů vystupovat nezávisle, takže Trump může, ale nemusí získat jejich podporu. Celkem Trump potřebuje pro republikánskou nominaci 1237 delegátů, večer před úterními volbami jich měl podle přepočtu CNN 945.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner