Washington 18. července (ČTK) – Už čtyři republikánští senátoři se staví proti upravenému návrhu reformy amerického systému zdravotního pojištění. Tím je zákon, jehož prosazení bylo jedním z klíčových volebních slibů amerického prezidenta Donalda Trumpa, de facto pohřben, napsala agentura Reuters a AFP. Podle agentur to už uznal vůdce republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell. Dodal, že bude prosazovat zrušení Obamacare s dvouletým odkladem. To by podle něj mělo zajistit „stabilní přechodné období“ pro přípravu dalšího návrhu reformy.

Ke dvěma dřívějším republikánským odpůrcům zákona, který má nahradit zdravotnickou reformu Trumpova předchůdce Baracka Obamy, dnes přibyli senátoři Mike Lee a Jerry Moran. Oba své rozhodnutí oznámili v pondělí v noci na twitteru.

Republikáni mají v Senátu 52 křesel, pro schválení reformy je potřeba alespoň 50 hlasů. Proti reformě jsou všichni demokraté. Americká vláda tak bude muset zvážit, zda návrh znovu upraví, nebo na reformu zdravotnictví rezignuje a pustí se raději do daňové reformy.

„Moc bych se zlobil a hodně lidí by se rozčílilo,“ citovala Trumpův komentář z minulé středy k možnému propadu reformy agentura AFP. Bílý dům dnes podle agentury Reuters uvedl, že chce s Kongresem na zdravotnické reformě dále spolupracovat, aby ji prezident mohl podepsat. Sám Trump později v reakci na vývoj událostí vyzval k práci na novém plánu zdravotní reformy, který by získal i podporu demokratů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner