Republikánská strana si podle očekávání udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů. Uvedly to dnes na základě svých propočtů televizní stanice NBC a ABC. Kromě prezidenta Američané volili či stále volí také novou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu. Na jejich složení bude záviset, jak bude moci nová hlava státu prosazovat své představy.

Analytici před volbami předpovídali, že si republikáni ve Sněmovně reprezentantů udrží většinu. Demokraté ale podle nich mají dobré vyhlídky na ovládnutí Senátu, který v současnosti ovládají rovněž republikáni. Republikánská strana nyní totiž obhajuje mnohem více křesel než demokraté.

Pokud by prezidentské volby vyhrála demokratka Hillary Clintonová, postačila by Demokratické straně k většině v Senátu jen polovina křesel, tedy padesát mandátů. V případě nerozhodného stavu při hlasování by totiž do hry vstoupil jinak nehlasující viceprezident, který je z titulu funkce předsedou Senátu.

Za republikány svá křesla v Senátu už obhájili mimo jiné dva bývalí prezidentští kandidáti Marco Rubio a Rand Paul.

Kromě voleb prezidenta a výběru zástupců v Kongresu se ve 12 státech a dvou teritoriích vybírali nebo vybírají také noví guvernéři.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner