Washington 9. února (ČTK) – Skupina republikánských senátorů dnes vyzvala prezidenta Donalda Trumpa, aby zaujal tvrdý postoj k Rusku, jehož nepřijatelné kroky podle rostoucího počtu kritiků šéf Bílého domu relativizuje. Devět z celkových 52 senátorů Trumpovy strany prezidentovi napsalo dopis, v němž jej nabádají k nekompromisnímu přístupu k Moskvě v otázkách, které si podle nich žádají ráznou americkou odpověď.

„I když bychom se měli snažit o sblížení postojů s Ruskem v oblastech, kde máme společný zájem, nikdy se nesmíme pokoušet o spolupráci s Ruskem na úkor našich zásadních zájmů, jimiž je obrana našich spojenců a prosazování našich hodnot,“ uvádí se v textu.

Nové americké vedení by podle senátorů mělo tvrdě odsoudit ruskou anexi Krymu, vojenskou podporu syrského režimu a hackerské útoky, jež organizuje Moskva. V otázce Ukrajiny by Spojené státy neměly váhat použít vůči Rusku nové sankce, pokud to bude nutné, píší zákonodárci.

Dopis podepsalo několik předních senátorů včetně republikánské „dvojky“ v horní komoře Kongresu Johna Cornyna. Skupina se přidala k rostoucí řadě politiků Trumpovy vlastní strany, které znepokojují jeho vstřícné výroky na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina. Nesouhlas s prezidentem dal nedávno najevo například nový ministr zahraničí Rex Tillerson či vlivný senátor John McCain, který ale pod dopisem podepsán není.

Trump opakuje, že by rád zlepšil vztahy s Ruskem a naznačil, že je ochoten uvažovat o zrušení přinejmenším některých protiruských postihů přijatých jeho předchůdcem Barackem Obamou. Po prvním telefonátu Trumpa s Putinem však Bílý dům uvedl, že rušení sankcí zatím není na místě. Americký prezident rovněž ujistil spojence, že stoprocentně stojí za NATO, které předtím označil za zastaralé.

Podle dnešní zprávy agentury Reuters dal Trump během zmíněného telefonického rozhovoru najevo nespokojenost s americko-ruskou dohodou o snižování počtu jaderných zbraní, kterou označil za nevýhodnou pro USA. Bílý dům tuto informaci odmítl komentovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner