Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělí pokutu nakladatelství Olympia za billboardy propagující knihu „Dokážeme si vládnout sami“ prezidenta Miloše Zemana. Podle úřadu šlo o neohlášenou součást Zemanovy volební kampaně, jak dnes uvedl web týdeníku Respekt.

Knihu rozhovorů s Milošem Zemanem napsali Radim Panenka a mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, nakladatelství ji propagovalo na billboardech. Podle úřadu jednalo protizákonně, protože se u úřadu neregistrovalo jako třetí osoba, která vede kampaň ve prospěch jednoho z kandidátů, a billboardy tak ani neoznačilo. Obě povinnosti přitom vyplývají ze zákona, stejně jako sama definice kampaně.

Nakladatelství odmítlo prozradit týdeníku přesnou částku, kterou na billboardovou reklamu a plakáty poskytlo. Úřad má podle webu nyní na stole hotový příkaz k pokutě v rozmezí 30.000 až 50.000 korun. Úřad ale nejspíš nestihne příkaz poslat a uveřejnit před koncem druhého kola prezidentské volby, které se odehraje tento pátek a sobotu. Musí podle zákona počkat na výsledek monitoringu, během kterého dodavatel stanoví přesný počet billboardů a jiné reklamy týkající se daného případu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner