Konžská armáda zorganizovala mezi lety 2014 a 2016 na severovýchodě země vlnu masakrů, při nichž přišly o život stovky lidí. Vyplývá to ze zprávy nezávislé konžské výzkumné skupiny newyorské univerzity, napsala dnes agentura Reuters. Armáda se podle této zprávy snažila upevnit vládní pozice v boji s povstalci, o život podle nových údajů přišlo více než 800 lidí.

Masakry poblíž města Beni patří v Kongu k nejznámějším krveprolitím, jejich okolnosti jsou však zároveň nejvíce nejasné. Konžská vláda útoky na civilisty připisovala ugandské islamistické skupině ADF-NALU, která v oblasti mezi Beni a ugandskou hranicí působí.

Podle zprávy konžské výzkumné skupiny však konžští armádní velitelé v době největšího masakru, který si v roce 2014 vyžádal 200 mrtvých, spolupracovali s místními milicemi ve snaze oslabit soupeře.

„Vládní jednotky objevily plány na vyvražďování a v reakci na to spolupracovaly s těmito skupinami a pokračovaly v masakrech,“ cituje Reuters studii. Pro armádní velitele bylo důležitější udržet si vliv nad regionálními ozbrojenci než ukončit násilí, dodávají autoři.

Výzkum týmu z newyorské univerzity je postavený na 249 rozhovorech s pachateli, svědky a oběťmi, ale i zprávách OSN nebo záznamech o zatčení podezřelých ze zabití.

Svědci podle zprávy výzkumné skupiny uvedli, že armádní velitelé, včetně jednoho bývalého generála, podporovali a v některých případech i sami organizovali krveprolití. Vojáci během některých masakrů údajně zajišťovali, aby žádná z obětí neopustila vyměřenou oblast zabíjení.

Mluvčí konžské vlády Lambert Mende uvedl, že pro svou angažovanost v masakrech bylo usvědčeno množství vysoce postavených armádních členů. Výzkumnou skupinu zároveň kritizoval za „pokus oživit starou událost“. Bývalý generál, kterého výzkumná skupina označila za spoluviníka masakrů, veškerá obvinění popírá.

Zpráva neuvádí, zda velitelé zabíjeli z vlastní iniciativy, nebo plnili vládní rozkazy. Je však podle ní nepravděpodobné, aby Kinshasa o jejich činech nevěděla.

Rozsah vraždění se v okolí města Beni v poslední době zmírnil, vládní jednotky společně s OSN však v regionu i nadále bojují s povstalci. V neděli v bojích s místní milicí zahynul jeden člen mírové mise, další utrpěl zranění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner