Ruské vedení požaduje od velkých ruských firem publikování zpráv, které politiku Kremlu vykreslují v příznivém světle. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na dokument, který má k dispozici. Sedmistránkové nařízení údajně obsahuje pokyny ohledně podoby zpravodajských informací, jejich obsahu a termínu, kdy mají spatřit světlo světa.

Instrukce podle Reuters minulý měsíc rozeslalo ruské ministerstvo energetiky velkým firmám včetně státní společnosti Rosněfť a energetických firem Lukoil a Novatek. Pochvalné články se mají týkat vytváření nových pracovních příležitostí, úspěchů ruské vědy a budování infrastrukturních projektů, které spolufinancuje stát.

Reuters upozorňuje, že směrnice se objevila nedlouho před zahájením kampaně před prezidentskými volbami, jejichž velkým favoritem je dosavadní ruský vůdce Vladimir Putin. Volby jsou naplánovány na březen příštího roku.

„Život většiny Rusů se stal klidnějším, spokojenějším a přitažlivějším, ale mnoho příkladů uniká pozornosti médií,“ konstatuje se v dokumentu. „Naším úkolem je vybrat v kreativním procesu tato témata a nabídnout je novinářům,“ cituje Reuters ze zprávy. Cílem je vytvoření „toku pozitivních zpráv“, jež mají občany země přesvědčit o tom, že se jim žije lépe než v minulosti.

Iniciátorem kampaně je podle ruských novinářů Putinův vicekancléř Sergej Kirijenko. Jeho mluvčí odmítl komentář, stejně jako prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

Směrnice obsahuje příklady článků, které by energetické firmy měly šířit. Novináři by měli informovat o případech, kde stát podnikům pomohl z krize, o příkladech modernizace výroby a zvýšení zaměstnanosti. Vzorem může podle autorů dokumentu rovněž být čin západosibiřského horníka Jevgenije Kozmina, jehož parta vytěžila v červenci rekordních 1,6 milionu tun uhlí.

Pozitivní informace o ruské energetice, hlavním zdroji příjmů do státní pokladny, mají oslovené firmy předávat médiím každý týden v pondělí, nejpozději v úterý ráno, uvádí Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner