Washington 23. března (ČTK) – Americké diplomatické mise v zahraničí dostaly v posledních dnech úkol zavést přísnější prověrky žadatelů o víza, jejichž rizikovost mají hodnotit. Mezi nové požadavky patří i sledování aktivity na sociálních sítích, které podle expertů naroste do nebývalých mezí. S odvoláním na diplomatické dokumenty to dnes uvedla agentura Reuters.

Ministr zahraničí Rex Tillerson v rámci zpřísňování kontrol lidí směřujících do Spojených států ambasádám a konzulátům nařídil identifikovat „skupiny lidí vyžadujících podrobnější prověrky“. Jejich žádosti o vízum pak budou posuzovány v přísnějším režimu.

Konzulární pracovníci budou také nově muset provést „povinnou kontrolu sociálních médií“ u všech žadatelů, kteří se někdy vyskytli na území kontrolovaném teroristickou organizací Islámský stát (IS).

Série nařízení, kterou podle Reuters rozeslal Tillerson diplomatickým misím v průběhu března, souvisí se snahou prezidenta Donalda Trumpa zamezit cestám potenciálních pachatelů teroristických útoků do USA.

Trump kvůli tomu vydal dvě exekutivní nařízení, která dočasně zakazovala vydávání amerických víz pro občany skupiny muslimských zemí a přerušovala přijímání uprchlíků. Platnost obou dekretů ale po žalobách některých amerických států pozastavily soudy.

Nové opatření podle bývalých představitelů americké diplomacie citovaných agenturou Reuters mnohonásobně rozšíří míru kontroly sociálních sítí žadatelů o vízum. Taková kontrola je v současnosti prováděna pouze ve výjimečných případech. Podle nich bude rovněž vyžadovat výrazně více práce a potenciálně nové pracovní síly ve chvíli, kdy Trump v návrhu rozpočtu počítá se snížením výdajů na americkou diplomacii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner