Washington 21. března (ČTK) – Ministr zahraničí Spojených států Rex Tillerson se nezúčastní schůzky šéfů diplomacií členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu plánované na počátek dubna. S odvoláním na zdroje z administrativy prezidenta Donalda Trumpa o tom dnes informovaly agentury Reuters a AP. Místo toho se Tillerson údajně zúčastní jednání s čínským prezidentem a následně zamíří do Moskvy.

Tillerson se už tuto středu setká se svými kolegy ze členských zemí NATO ve Washingtonu na konferenci věnované tématu boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Podle zdroje agentury AP tak nevidí potřebu, aby se s nimi setkával znovu na počátku dubna v belgické metropoli. Místo Tillersona by měl Spojené státy zastupovat jeho náměstek Tom Shannon.

Místo zasedání v Bruselu se Tillerson bude podle agentury Reuters účastnit setkání prezidenta Donalda Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingen, které je plánované na 6. a 7. dubna. Následně zamíří americký ministr zahraničí do Moskvy. Podle zdroje agentury Reuters by mohl do Ruska zavítat 12. dubna.

To, že Tillerson dá přednost návštěvě Ruska před setkáním se spojenci z NATO, by někteří členové vojenské aliance mohli podle agentury Reuters vnímat tak, že USA pod Trumpovým vedením budou naslouchat spíše obavám Ruska než svých spojenců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner