Jeruzalém 14. února (ČTK) – Rezignace hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna může ovlivnit schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Napsal to dnes izraelský tisk s tím, že Flynn se při přípravě setkání, naplánovaného na středu, několikrát sešel s izraelskými bezpečnostními představiteli. Důvodem Flynnova odstoupení byly jeho kontakty s Ruskem.

Netanjahu do USA dorazil v pondělí a Flynn byl podle izraelského tisku hlavní osobou při přípravě jeho setkání s Trumpem. Od Trumpova zvolení s ním dvakrát jednali šéf izraelské rozvědky Mossad Josi Cohen a současný izraelský bezpečnostní poradce Jakob Nagel. V obou případech Flynna seznámili se strategickými a bezpečnostními tématy v Izraeli a podělili se o tajné informace týkající se íránského jaderného programu, války v Sýrii a konfliktu s Palestinci. Ještě v pátek Flynn jednal s Nagelem o plánovaném středečním setkání.

Podle listu Haarec je otázkou, kdo Flynna trvale nahradí. Nejčastěji se uvažuje o bývalém řediteli Ústřední zpravodajské služby Davidu Petraeusovi. Úřadujícím bezpečnostním poradcem je Keith Kellogg.

Netanjahu řekl novinářům, kteří ho v USA doprovázejí, že od setkání s Trumpem očekává to nejlepší. Projevil ale údajně zlost nad únikem informací z nedělní schůzky bezpečnostního kabinetu, kde se hovořilo o tématech, o nichž chce premiér s Trumpem jednat.

Podle izraelského ministra pro vnitřní bezpečnost Gilada Erdana je Netanjahu proti tomu, aby Palestinci získali vlastní stát. Zda v tomto smyslu bude premiér hovořit s Trumpem, ale není jasné. „Myslím, že všichni členové bezpečnostního kabinetu a především premiér jsou proti palestinskému státu. Nikdo si nemyslí, že by palestinský stát mohl nebo měl vzniknout v příštích několika letech,“ sdělil Erdan. Zda se v tomto smyslu vyjádří Netanjahu před Trumpem, bude podle ministra záležet na tom, s jakým názorem se premiér v USA setká. „Nikdo neví, jaký názor na to má prezident a jeho lidé,“ řekl Erdan.

Netanjahuova vláda po Trumpově zvolení souhlasila s výstavbou několika tisíc bytů pro židovské osadníky, což vyvolalo kritiku ve světě. Trumpova administrativa se omezila na konstatování, že tento krok neprospěje úsilí o dosažení míru.

Podle izraelských komentátorů se chce Netanjahu soustředit na téma Íránu a na dohodu světových mocností s Teheránem o íránském jaderném programu z roku 2015, kterou Izrael odmítá a kterou Trump již mnohokrát kritizoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner