Filmový režisér Oliver Stone si stěžoval, že v Hollywoodu nemohl natočit svůj snímek o Edwardu Snowdenovi, jenž vynesl informace o rozsáhlém sledování lidí americkou špionážní agenturou NSA. Řekl to německým médiím v předvečer německé premiéry filmu, který nakonec vzniknul v Mnichově. Při pátečním představení snímku na festivalu v Torontu Stone zkritizoval amerického prezidenta, zároveň ale vyjádřil naději, že by Barack Obama mohl Snowdena omilostnit. Informovaly o tom dnes agentury DPA a APA.

Stone v rozhovorech pro německé noviny řekl, že zajistit financování pro jeho film o Snowdenovi bylo velice obtížné. „Žádné studio v Hollywoodu se toho tématu nechtělo dotknout. Tam už šlo o jistý druh zastrašování, autocenzury a strachu z vládních úřadů. Byla to ostuda,“ citovala DPA amerického tvůrce. Režisér nakonec točil v Mnichově. „Bez německé a zvláště bavorské podpory bychom film nemohli vytvořit,“ vysvětlil.

V listopadu se film objeví také v českých kinech.

Šedesátidevítiletý režisér odmítl podezření, že Snowden je ruský špion. „Kdyby byl špión, byl by to nejlepší herec, jakého jsem kdy zažil. Zasloužil by Oscara. Zejména proto, že Rusko stále kritizuje.“

Stone dlouhodobě patří mezi kritiky americké (zahraniční) politiky. Nyní o situaci ve své zemi řekl, že „celý systém je v háji“. „Žijeme v policejním státě, budeme udušeni a pohřbeni v cukrové vatě,“ myslí si.

Stone sdělil německým médiím, že vláda ve Washingtonu vede s pomocí tajných služeb válku proti vlastnímu obyvatelstvu. „Dnešní zpravodajské služby mají obrovské rozpočty, aby sledovaly celý svět,“ uvedl trojnásobný držitel Oscara. „Snowden nám tento problém zblízka představil.“

Při pátečním uvedení svého snímku na 41. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Torontu zkritizoval Stone i amerického prezidenta. „(Obama) je jeden z nejefektivnějších manažerů tohoto světa dozoru. Z USA udělal nejdražší a nejvíce invazivní dohledový stát, jaký kdy existoval.“

Přesto Stone podle APA vyjádřil v Torontu určitou naději, že by Obama mohl před koncem svého funkčního období udělit Snowdenovi milost, ač je to prý nepravděpodobné. „Snowden by se vrátil a předstoupil před soud, pokud by měl spravedlivý proces,“ řekl režisér o Snowdenovi, jenž je v USA obviněn ze špionáže.

Bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Snowden nyní žije jako azylant v Rusku poté, co zveřejnil tajné informace amerických zpravodajských služeb o sledování komunikace milionů lidí na celém světě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner