Řidič terénního vozu dnes v centru Štýrského Hradce ve vysoké rychlosti úmyslně najížděl do chodců; nejméně tři lidi zabil a dalších 34 osob zranil. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil štýrský zemský hejtman Hermann Schützenhöfer. Podle policie se nejednalo o teroristický čin. Šestadvacetiletý muž, který byl krátce po činu zatčen, prý zřejmě trpí psychickými problémy.

„Jedná se o psychózu vyplývající z rodinného života,“ řekl ke zdravotnímu stavu pachatele štýrský policejní šéf Josef Klamminger, jehož citovala agentura APA. Podle něj čin „nemá souvislost s fanatismem“, a nejde tedy o terorismus. Klamminger naznačil, že muž se nejspíš přestal ovládat po rodinné hádce.

Zelené auto značky Jeep Cherokee vyděsilo obyvatele druhého největšího rakouského města krátce po poledni, kdy se řítilo ulicí Herrengasse v centru k hlavnímu náměstí rychlostí zhruba 100 až 150 kilometrů v hodině. Cestou poráželo chodce.

„Na zemi leželi mrtví… Lidé v panice křičeli a utíkali do blízkých obchodů, aby se dostali do bezpečí,“ řekla agentuře APA očitá svědkyně události. Podle zpravodajského portálu kleinezeitung.at řidič na konci z auta vstoupil a ohrožoval kolemjdoucí ještě nožem. Pak ho policisté zatkli. Na místě vypukl chaos a policie centrum Štýrského Hradce z velké části uzavřela. Na místo dorazilo na šedesát sanitních vozů a také několik záchranářských vrtulníků, aby dopravily zraněné do nemocnic. Několik lidí je podle Schützenhöfera v ohrožení života.

Rakouské úřady svolaly kvůli incidentu krizový štáb a zveřejnily číslo zvláštní telefonní linky určené pro postižené a jejich blízké. Policie kolem 17:00 slibuje mimořádnou tiskovou konferenci.

Případy, kdy někdo záměrně vjede autem do davu, jsou v Evropě výjimečné. Loni 22. prosince připravil dva lidi o život muž, který ve francouzském Nantes vjel do lidí shromážděných na vánočním trhu. Podle svědků řidič bílého nákladního vozu při činu vykřikoval Alláhu akbar (Bůh je veliký). Po činu se probodl nožem a utrpěl vážná zranění. K podobnému incidentu došlo ve Francii i o den dříve, kdy muž v Dijonu úmyslně najížděl na chodce, rovněž křičel Alláhu akbar a 13 osob zranil. Podle policie tehdy nešlo o teroristický čin, ale o krok duševně vyšinutého jedince. Ještě tragičtější zkušenost má za sebou Nizozemsko, kde se 30. dubna 2009 pokusil útočník spáchat atentát na královnu Beatrix a členy její rodiny ve městě Apeldoorn. Osmatřicetiletý muž chtěl svým autem zasáhnout autokar s panovnicí, ale minul, vjel do davu a na místě zabil čtyři lidi. Dalších třináct osob bylo zraněno. Tři z nich zemřely v nemocnici. Zraněním podlehl i útočník.

V samostatné České republice není srovnatelný případ znám. V někdejším Československu se ale podobně zachovala dvaadvacetiletá Olga Hepnarová, která 10. července 1973 vjela nákladním vozem na tramvajovou zastávku v Praze a způsobila smrt osmi lidí. Za krvavou pomstu bezcitné společnosti, jak mladá vražedkyně svůj čin vnímala, byla Hepnarová v březnu 1975 popravena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner