Je to jednoduché. Buď mají pravdu aktivisté z Amnesty International, nebo irácká vláda. Není důležité, komu z nich více fandíme. Důležitá je jen pravda a ta by nás měla zajímat, protože obvinění jsou závažná. Mučení a zabíjení civilistů.

Členové iráckých bezpečnostních sil, kteří se účastní boje o Mosul, jižně od města mučili a vraždili civilisty. Tvrdí to organizace Amnesty International (AI). Mluvčí iráckého ministerstva vnitra ale jakékoli násilí na civilistech popřel. Řekl, že vojáci dodržují humanitární i mezinárodní zákony. Zprávu odmítl i irácký premiér.

Amnesty International získala informaci o nálezu údajně až šesti mrtvých v oblasti Kajjáry a Šúry, které leží jižně od Mosulu. Policisté tyto osoby podezírali ze spolupráce s radikály z organizace Islámský stát (IS). „Muži v uniformách federální policie zajímají a chladnokrevně zabíjejí občany z vesnic jižně od Mosulu,“ uvedla Lynn Maaloufová z AI.

Irácký premiér Hajdar Abádí zprávu Amnesty International popřel. Uvedl, že členy Islámského státu pozabíjeli místní obyvatelé, nikoli vládní jednotky. Lidsko‑právní organizace podle něj šíří svými zprávami mezi Iráčany strach. Mnozí z nich kvůli tomu podle něj budou utíkat ze svých domovů.

Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) pozatýkaly irácké a kurdské jednotky na kontrolních stanovištích, ve vesnicích a v táborech pro uprchlíky 37 mužů. Příbuzní nevědí, kde jsou zatčení zadržováni.

Mluvčí kurdské regionální vlády ke zprávě HRW řekl, že rodiny jsou informovány se zpožděním nikoli záměrně, ale kvůli „omezeným zdrojům“. „Nikdo není zadržován na neznámém místě, všechna detenční místa jsou známa,“ sdělil.

Do bojů o Mosul je podle oficiálních zdrojů (které však jsou některými zpravodaji působícími na místě zpochybňovány) nasazeno na 100.000 vojáků, policistů, pešmergů a šíitských milicionářů. Minulý týden speciální oddíly vstoupily na mosulské předměstí, ale narazily na odpor IS.

Plukovník irácké armády agentuře Reuters řekl, že se z boje stal zlý sen, protože tanky jsou neúčinné proti dobře vycvičeným, mobilním a brutálním bojovníkům IS. Jeho devátá obrněná brigáda a elitní protiteroristická jednotka obsadily minulý týden šest ze 60 mosulských čtvrtí, což byl první úspěch na území města.

Vojáci mají podle plukovníka problém i tak malé území udržet, protože radikálové provádějí protiútoky, používají odstřelovače a sebevražedné atentátníky a přemísťují se kilometrovými tunely vyhloubenými pod městem. Bojovníci IS útočí namátkou, často v noci, takže vojákům brání v odpočinku. Podle něj je nemožné odlišit radikály od civilistů.

„Vojáci je identifikují, až když už je pozdě, ve chvíli, kdy útočník buď odpálí nálož, nebo hodí granát,“ řekl plukovník. V úterý jeho jednotka přišla o dva tanky a jeden obrněný vůz.

Iráčtí vojáci dnes ostřelovali z automatických zbraní pozice islamistů v Mosulu a jeho okolí, nijak ale ve své ofenzivě nepostoupili. Snaží se namísto toho přeskupit síly a rovněž pročesávat již dobyté oblasti a zjišťovat, zda se v nich nenacházejí ještě nějací teroristé z Islámského státu, uvedla agentura AP.

Mluvčí americké armády John Dorrian uvedl, že postupující vojáci s pomocí letounů zničili na 70 tunelů, které radikálové používali k nečekaným útokům ze zalidněných oblastí. „Mají důkladně propracovanou obranu a předpokládáme, že se i v civilních oblastech nezřeknou ničeho, protože jim na nikom nezáleží,“ dodal Dorrian. Jak poznamenal, nálety zasáhly během více než třítýdenní ofenzivy stovky islamistických pozic.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner