Řízením italského hlavního města Říma byl dočasně pověřen milánský prefekt Francesco Paolo Tronca poté, co byl římský starosta Ignazio Marino v pátek donucen odejít z funkce. Italské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že Tronca povede Řím až do voleb nového starosty, které by se pravděpodobně měly konat na jaře.

Marino, obviněný z využívání městských peněz na placení účtů za jídlo a víno pro svou rodinu a přátele, ve čtvrtek stáhl svou rezignaci na funkci starosty, kterou podal před třemi týdny pod tlakem svého stranického šéfa a italského premiéra Mattea Renziho. Marino se hájí tím, že jeho podpisy na účtech za občerstvení jsou zfalšované. V pátek však funkci starosty opustil poté, co ztratil podporu městské rady, napsala agentura AP.

Marino, který je starostou italské metropole od roku 2013, byl pod velkým tlakem na odstoupení už od loňského roku, kdy policie odhalila rozsáhlou korupční síť v Římě, jíž italský tisk přezdívá „metropolitní mafie“.

Tronca pomáhal zajišťovat bezpečnost Milána při šestiměsíční světové výstavě Expo 2015. Výstava, která dnes skončila, přilákala 21,5 milionu lidí. Do Říma by v příštích týdnech měli začít přicházet první z až 30 milionů poutníků očekávaných v rámci Svatého roku vyhlášeného papežem Františkem. Podle ministra vnitra Angelina Alfana byl Tronca vybrán, „protože Svatý rok musí fungovat stejně jako Expo“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner