Italská vláda dnes popřela obvinění mezinárodně uznané libyjské vlády v Tobrúku, že tři lodě italského námořnictva vpluly v neděli do libyjských výsostných vod. Italské námořnictvo se pohybuje v oblasti v rámci operace Evropské unie na sledování a zadržování lodí s ilegálními uprchlíky mířícími na starý kontinent.

„Naše lodě, které hlídkují ve Středomoří, byly v mezinárodních vodách v dostatečné vzdálenosti od libyjských teritoriálních vod,“ prohlásila podle agentury ANSA italská ministryně obrany Roberta Pinottiová. Podle ní se tvrzení tobrúckých úřadů nezakládají na pravdě.

Od obvinění se distancoval také libyjský velvyslanec při OSN Ibráhím Dabbaší, podle kterého je pro to zapotřebí důkazů.

Libye se propadla do chaosu po svržení režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Milice, které proti němu bojovaly, odmítly složit zbraně a země se rozpadla na několik částí. Ozbrojené skupiny často operují nezávisle podle kmenových či místních vazeb a zájmů. Mezinárodně uznaná vláda ovládá jen východ Libye.

Mocenské vakuum umožnilo mimo jiné i posílení pozic islámských radikálů. Část z nich se přihlásila k organizaci Islámský stát (IS), která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a v Sýrii. Bezvládí v Libyi rovněž výrazně podnítilo migraci do Evropy nejistou cestou přes Středozemní moře.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner