Italské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo francouzského velvyslance, aby vysvětlil, proč ozbrojená francouzská stráž vstoupila do budovy na italské straně hranice. S odvoláním na zdroj z ministerstva o tom dnes informovala agentura Reuters. V dotyčné budově provozuje nevládní organizace Rainbow4Africa kliniku, na které pomáhá migrantům. Francie uvedla, že pohraničníci měli na takový postup právo.

Nevládní organizace Rainbow4Africa informovala, že se incident odehrál v pátek večer na nádraží ve městě Bardonecchia, které leží několik kilometrů od francouzské hranice. Právě v jedné z drážních budov funguje provizorní klinika, ve které dobrovolníci pomáhají migrantům, kteří se pokoušejí překonat Alpy a dostat se do Francie. Podle starosty města se je organizace snaží přesvědčit, aby se na nebezpečnou cestu nevydávali.

Francouzští pohraničníci podle nevládní organizace přivedli v pátek večer na kliniku Nigerijce a vyzvali personál, aby provedl zkoušku jeho moči, neboť ho podezřívali, že je dealerem drog. Podle Rainbow4Africa pětice Francouzů doktory, právníky a další dobrovolníky na klinice zastrašovala.

Francouzské úřady podle agentury AP dnes uvedly, že pohraničníci měli na tento postup právo na základě dohody z roku 1990 a Paříž je ochotna celý incident Římu vysvětlit. Drogový test Nigerijce, který měl platné dokumenty i lístek na vlak do Paříže, byl podle francouzského prohlášení negativní.

Incident vyvolal na italské politické scéně značné pobouření. Řada politiků jej označila za narušení italské svrchovanosti. „To, co se stalo v Bardonecchie je závažné a ukazuje, jak málo si nás naši takzvaní přátelé váží,“ uvedl například Massimiliano Fedriga, jehož strana Liga (dříve Liga severu) v parlamentních volbách před měsícem získala značnou podporu. „A Evropa se diví výsledku italských voleb,“ reagoval expremiér Enrico Letta, podle něhož je incident dalším z řady omylů, kterých se v migrační krizi dopustily evropské státy na úkor Itálie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner