Moskva 12. dubna (ČTK) – Stanovisko Spojených států k syrskému konfliktu je pro Rusko záhadou, rétorika Washingtonu je primitivní a hulvátská. Před zahájením schůzky ministrů zahraničí Ruska a USA Sergeje Lavrova a Rexe Tillersona to dnes v Moskvě řekl náměstek šéfa ruské diplomacie Sergej Rjabkov.

„Při rozhovoru (Lavrova s Tillersonem) se budou probírat veškeré otázky týkající se situace v Sýrii. Nerozumíme tomu, co má konkrétně na mysli americká vláda, která na různých úrovních hovoří někdy o bezpečnostních zónách, jindy o zónách stability,“ konstatoval ruský diplomat.

„Vcelku pro nás linie vlády USA vůči Sýrii zůstává záhadou. Nedůslednost – to je slovo, které nás v první řadě napadá,“ dodal s tím, že „nynější rétorice USA je vlastní primitivismus a hulvátství“.

Americký prezident Donald Trump nařídil minulý týden odpálení raket na syrskou leteckou základnu v reakci na chemický útok, při kterém v Sýrii zahynulo nejméně 87 lidí. Z útoku na syrské civilisty západní státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada. Rusko akci USA tvrdě odsoudilo a označilo ji za porušení mezinárodního práva.

Americká diplomacie se teď podle Rjabkova snaží prosadit v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o Sýrii, která by měla úder americké armády legitimizovat. „Pokud jde o rezoluci, mohli bychom i my navrhnout variantu s odsouzením akcí USA. Protože by ale taková varianta neprošla, není o čem hovořit,“ řekl Rjabkov.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner