Rodiče dvou obětí incidentu v libyjském Benghází, při němž byli v září 2012 zavražděni čtyři Američané, podali žalobu na tehdejší ministryni a nynější prezidentskou kandidátku demokratů Hillary Clintonovou. Je podle nich odpovědná za smrt jejich blízkých, protože nakládala neodpovědně s úřední elektronickou poštou rozesílanou přes soukromý server.

Při útoku v Benghází zahynuli velvyslanec Christopher Stevens, zaměstnanec ministerstva zahraničí Sean Smith a dále dva najatí bezpečnostní pracovníci Tyrone Woods a Glen Doherty. Rodiče Smithe a Woodse v žalobě uvedli, že Clintonová se zachovala „nedbale a bezohledně“ a nesprávným rozesíláním služební elektronické pošty ohrozila bezpečnost amerických občanů.

Kauza s poštou Clintonové je jedním z volebních trumfů republikánů. Jejich poslanci ale v Kongresu z porušování bezpečnostních zásad obvinili vládu Baracka Obamy, nikoli osobně Clintonovou. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dospěl k závěru, že bývalá ministryně projevila „mimořádnou nedbalost“, trestní stíhání ale nedoporučil. Vyšetřovatelé na základě zjištění FBI případ odložili.

„Je velmi pravděpodobné, že paní Clintonová jako ministryně zahraničí rozesílala a dostávala e-maily o velvyslanci Stevensovi, a tudíž i o aktivitách ministerstva zahraničí a o tajných operacích. Tyto informace mohly útočníkům umožnit, aby provedli svůj plán,“ uvádí se v žalobě.

Podle Trumpa může Clintonová i za popravu íránského vědce

Republikánský kandidát na úřad prezidenta Donald Trump zase naznačil, že jeho demokratická soupeřka Clintonová může být odpovědná za nedávnou popravu jaderného vědce v Íránu. Podle Trumpova tweetu se o to Clintonová přičinila využíváním soukromého e-mailu pro pracovní účely, když byla ministryní zahraničí. Její kampaň označila obvinění za Trumpův výmysl.

V Íránu popravili jaderného odborníka Šahrama Amírího, který odešel do USA, ale po návratu do Íránu byl údajně „usvědčen ze zrady“. Jeho popravu Teherán potvrdil v neděli. O jeho odchodu do USA panují nejasnosti, podle některých údajů byl unesen ze Saúdské Arábie, kde chtěl v roce 2009 vykonat muslimskou pouť. Podle USA odešel dobrovolně, do Íránu se vrátil v roce 2010. USA přiznaly, že jim předal užitečné informace.

Trump na twitteru v pondělí večer uvedl, že „mnoho lidí říká, že Íránci toho vědce, který pomohl Spojeným státům, zabili kvůli uniklým informacím z e-mailů Clintonové“.

Mluvčí Clintonové Nick Merrill opět tweetem reagoval: „Mnoho lidí říká = Já jsem si to vymyslel.“

Trump není první, kdo hovořil o souvislosti e-mailů Clintonové s Amírího případem. Republikánský senátor za Arkansas Tom Cotton už v neděli řekl, že na soukromém serveru Clintonové byla zachycena konverzace jejích poradců o íránském vědci. „Dokazuje to, jak neopatrné a lehkovážné bylo její rozhodnutí svěřit tyto vysoce tajné informace soukromému serveru,“ řekl Cotton stanici CBS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner